Június 15-én és 16-án elkezdődik a földi szúnyoggyérítés a térségben is.
Az esős májusi időjárás miatt számos térségben jöttek létre a csípőszúnyog-lárvák számára ideális tenyészőhelyek és több helyen már kifejlett szúnyogok is megjelentek nagyobb számban. A Dunakanyarban eddig június első napján végeztek földi biológiai gyérítést, a jövő héten pedig a térség 32 településén gyérítik a szúnyogokat kémiai módszerrel, közel hatezer hektáron.
Az alábbi időpontokban gyérítik a szúnyogokat a térségben:
2021. június 15-én, kedden: Budakalász, Dunakeszi, Göd, Fót, Kismaros, Kisoroszi, Nagymaros, Pócsmegyer, Szentendre, Szigetmonostor, Szob, Sződliget, Vác, Verőce, Zebegény.
2021. június 16-án, szerdán: Dömös, Dunabogdány, Leányfalu, Pilismarót, Tahitótfalu, Visegrád.
A kifejlett szúnyogok gyérítésére szolgáló készítményt földi úton, platós terepjáróra vagy kisteherautóra szerelt berendezések segítségével juttatják ki. A gyérítés a napnyugta utáni órákban történik. Rossz idő esetén a védekezést másnap, vagy harmadnap végzik el.
Alkalmazott készítmény: Deltasect Plus 1,2 ULV szúnyogirtó szer.
A készítmény a kijuttatott csekély mennyiségben (0,6 liter/hektár) kizárólag az érzékenyebb rovarokat pusztítja el, melegvérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik.
A biológiai módszer kevésbé látványos, mint a kifejlett szúnyogok elleni védekezés, azonban jelentősen csökkenti a szúnyogok utánpótlását. Az eljárás során egy baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe. Ez a természetben is előforduló talajlakó baktérium egy olyan méreganyagot termel, ami kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, minden más élőlényre teljesen ártalmatlan. A kijuttatott mennyiségben még a nem vérszívó szúnyogok lárváira is ártalmatlan. Ezt a készítményt a szúnyogok tenyészőhelyein, jellemzően külterületen kell a vízbe juttatni és rövidesen elpusztítja a vízben fejlődő lárvákat. A módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez nem alkalmazható.
A lakosság részére javasolt intézkedések:
A szabadban tárolt gyermekjátékokat, élelmiszereket, evőeszközöket, a szabadban szárított ruhákat, a kezelés napján javasolt összegyűjteni vagy letakarni. A kezelés idejére és az azt követő 1 órában javasolt az ablakokat, ajtókat zárva tartani és a külső levegőt bejuttató mesterséges szellőztető berendezéseket kikapcsolni. A kezelt területen termő zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás vagy feldolgozás előtt ajánlott megmosni. A kezelést végző gépkocsi közvetlen közelében tartózkodni nem szabad.
A szabadban, fedetlenül tárolt vízgyűjtő edényekben, a különböző tárgyakban megülő esővízben akár egy hét alatt is kifejlődhetnek a szúnyoglárvák. A szúnyogirtó kezelés kiegészítéseként ajánlott, hogy az ingatlantulajdonosok szüntessék meg, rendszeresen ürítsék vagy takarják le az épületek körüli kisebb, pangó vízgyülemeket.
Forrás: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
Borítókép: Tóth Krisztián