2035-re, a 1335-ös visegrádi királytalálkozó 700. évfordulójára, a „Visegrád 700” program keretében teljesen megújul a visegrádi vár és környezete – hangzott el július 12-én, a Mátyás Király Múzeum kőtárában.
A sajtótájékoztatón köszöntötték Fodor Gergelyt, a Budavári Palotanegyed és a Citadella megújításáért is felelős kormánybiztost, dr. Vitályos Esztert, az Emberi Erőforrások Minisztériumának európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkárát, Eöry Dénest, Visegrád polgármesterét, Reinitz Gábort, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatóját és Buzás Gergelyt, a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeumának igazgatóját.
Fodor Gergely elmondta, hogy Visegrád nem csak magyarok, hanem egész Közép-Európa számára kiemelt jelentőséggel bír, hiszen nagy emberek nagy gondolatai futottak itt össze, melyeket nagy tettek követtek.
Felidézte az 1335-ös királytalálkozót, ami igazi diplomációs siker volt, másrészt békét biztosított és megalapozta a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatokat. Véleménye szerint a hely szimbolikus jelentőségű, hiszen Visegrád a magyar és európai egyetemes kultúra, illetve történelem kiemelkedő helyszíne.
„A magyar, cseh, lengyel, szlovák együttműködés, a V4-ek összefogása ma Európa meghatározó ereje, legyen szó gazdasági teljesítményről, vagy nemzeti önbecsülésről. Mi, Közép-Európaiak együtt vagyunk erősek és az erősek építkeznek. Erősek vagyunk és szerencsések is, mert az építők generációjához tartozunk” – jelentette ki.
Ezt követően bemutatta a Visegrád 700 programot, mely az ország gazdasági újraindításának egyik motorja lesz, és melynek keretében méltó módon állítják helyre a várat és a hozzá kapcsolódó műemlékegyüttest.
„A Visegrád 700 programmal most közösen egy új korszakot nyithatunk a Dunakanyar legnagyobb látogatóforgalommal rendelkező műemlékének történetében. A munkához haladéktalanul hozzálátunk, a felújítás tovább nem halogatható.” – tette hozzá.
A program részeként a fellegvár és a királyi palota mellett felújítják az alsó várat, és a Salamon-tornyot is. Az épületeket akadálymentesítik is, és az erődrendszer két pontjának összekapcsolásával teljesen átjárhatóvá teszik a területet. Befejeződik a régészeti feltárás, és megvalósulhat a völgyzárófal, és a vízi bástya rekonstrukciója is.
A Várkapitányság irányításával zajló program keretében a királyi palota egykor lovagi tornáknak otthont adó területe kényelmes és látogatóbarát közparkként születik újjá. Megújul a műemlékegyüttes közvetlen környezete is, elvégzik a zöldterületek, parkok, sétányok rekonstrukcióját és létrejön egy új konferencia és rendezvényközpont is, ami méltó helyszíne lehet a V4-es programoknak.
„A hely szelleme kötelez, mi készen állunk a munkára.” – tette hozzá.
Dr. Vitályos Eszter többek között arról beszélt, hogy Visegrád Magyarország egyik ékszerdoboza, nem csoda tehát, hogy V4-ek bölcsője Európa-szerte turisták célpontjává vált. Visegrád ugyanis hihetetlen vonzerővel bír. Kiemelte, hogy a Visegrád 700 keretén belül megvalósuló projektet arra hivatottak, hogy a helyiek, és a turisták napról napra jobban érezhessék magukat. Hangsúlyozta: a munkák során fontos szempont a város működésének fenntartása.
„A Dunakanyar szívében elterülő város előnyös fekvésének és a gazdag műemlékegyüttesnek köszönhetően mind idegenforgalmi, mind kulturális vonatkozásban, belföldön és külföldön egyaránt elismert és népszerű turisztikai központ.” – fogalmazott.
Ismertette, hogy az alsóvár utolsó nagyobb rekonstrukciója több mint 50 éve volt, Salamon-torony és fogadóépülete vasbeton szerkezeteinek egy része mára súlyosan károsodott, a tetők beáznak, az alsóvár elektromos rendszere is energiapazarlóan működik.
Pest megye 3. számú választókerületének elnöke elmondta azt is, hogy a palota különleges helynek számít abból a szempontból is, hogy Európa egyetlen olyan királyi udvara, ahol a lovagi pálya ugyanott van, mint 700 évvel ezelőtt.
„A Magyar Kormány kiemelt célja, hogy a Gazdaság-Újraindítási Akcióterv keretében a Visegrád 700 fejlesztési program részeként támogassa a térségben élőket. Szerepel a programban a városközponti parkoló és sétány kialakítása, a Makovecz Imre tervezte Magyar László tornacsarnok felújítása, a Mogyoróhegyi út és Panoráma út teljes felújítása is.” – említette.
Utolsóként Eöry Dénes mondott beszédet, aki kijelentette: a Visegrád 700 lehetőséget biztosít arra, hogy az ötletek, tervek megvalósításával foglalkozzanak. Az elmúlt másfél évben újult erővel kezdték meg a korábban félbe maradt építkezések befejezését, romos épületek felújítását. Idén őszre megújul a tornacsarnok, a városközponti parkoló sétányánál a 40 éves Makovecz-tábor résztvevői negyven őshonos gyümölcsfát ültetnek el és egy pihenőpavilon is épül. Emellett további beruházásokról is beszélt a jelenlévőknek.
„Visegrádon évente több mint egymillió pihenni és kikapcsolódni vágyó vendéget fogadunk. Szeretném kiemelni dr. Vitályos Eszter államtitkár asszony szavait, miszerint a Visegrád 700 fejlesztési program keretén belül megvalósuló projektek arra hivatottak, hogy a visegrádi polgárok és vendégeink napról napra jobban érezhessék magukat.”