A piacon egyedülálló fejlesztéssel, az okosotthont az okostársasházzal és okosvárossal összekapcsoló, felhő alapú alkalmazással mutatkozott be a Dubaji Világkiállításon az okosotthon-rendszer kidolgozásával foglalkozó magyar startup, a Chameleon Smart Home Zrt. – közölte a vállalat az MTI-vel.
A Chameleon egyedülálló megoldása hídként köti össze a smart home – smart buliding – smart city hármasát, hiszen a piacon eddig minden szolgáltatás csak külön, több applikációval volt elérhető. Az újdonságnak számító kezelőfelület iránt a nagy nemzetközi smarthome-gyártók is érdeklődnek – jegyezte meg Szarvas Péter, a Chameleon Smart Home Zrt. vezérigazgatója a közleményben. A startup fejlesztéseit és a külpiacokon való bemutatkozását a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatta – írták.
A hiánypótló fejlesztés különlegessége, hogy társasházi megoldásaikkal lehetővé teszik a lakások és a társasház közös tereinek összehangolt működését, sőt az okosváros nyújtotta lehetőséghez is hozzákapcsolják a felhasználókat egyetlen kezelőfelülettel. Egyetlen applikációval lehet akár a társasházban üzemelő fodrászhoz időpontot foglalni vagy közös költséget fizetni, de akár a társasház közös felhasználású eszközeit is meg lehet osztani, például egy elektromos autó használatát, vagy lebonyolítani egy biciklikölcsönzést. Az okosotthonban és az okostársasházban egyaránt vezérelhető a víz, az áram, az árnyékolás, a fűtő-hűtő rendszerek. Csőtörés esetén a rendszer – kizárva az emberi tényezőt -, elzárja a központi vezetéket,extrém időjárási körülmény esetén pedig lehúzza a redőnyöket.
Szarvas Péter szerint hatalmas fejlődés előtt áll az okosotthonpiac, ám Magyarország kissé lemaradva követi a nemzetközi trendeket. A Chameleon dedikált célja, hogy hozzásegítse Budapestet és Magyarországot is, hogy felkerüljön a fejlődő smart city-k listájára – mondta, és megjegyezte, hogy az okostársasházi működtetés éppen azt szolgálja, hogy nagy tömegeket érhessen el a technológiai fejlődés.
A ma 90 milliárd dollárra tehető globális okosotthon-piac 2024-re több mint másfélszeresére, 158 milliárd dollár fölé nőhet. Magyarországon a piac 2020-as mérete 700 millió dollár körül volt, ami 2024-re megduplázódhat, 1,4 milliárd dollárra emelkedhet. A penetráció 2020-2024 között csaknem 10 százalékponttal ugorhat meg globálisan és Magyarországon is. 2020-ban világszerte a háztartások 9 százaléka, Magyarországon 4 százaléka élt az okosotthon lehetőségével, ez az arány világszerte 19 százalékra, Magyarországon 14 százalékra nőhet 2024-re – tette hozzá.
A cég 2017 őszén alakult, és 2019-ben már közel 100 ingatlanban működött a Chameleon Smart Home rendszer, és elindult az eszközök tömeggyártása is. Jelenleg a 20 fős startupnak 22 részvényese van, 2 befektetési alap, 2 magáncég és 18 magánszemély. A Chameleon 2020-ig, pár év alatt megötszörözte, 2 milliárd forint fölé növelte cégértékét, és a járványhelyzet ellenére bővülnek, a 2020-as 200 millió forint után, 2021-ben 300 millió forintos árbevétellel számolnak. A Chameleon külföldön is terjeszkedik, Németországban van aláírt partneri megállapodásuk – disztribútorként viszik a rendszerüket, sorházakat építenek. Kanadába egy engedély megszerzése után indulhat a szállítás, és jól haladnak a távol-keleti tárgyalások is. Jelenleg egy közel 1 milliárd forintos tőke bevonása előtt áll a cég, középtávon pedig a tőzsdei bevezetés szerepel a tervek között – áll a közleményben.
(Forrás: MTI)