Egyedülálló egészségipari fejlesztésnek nevezte a pénzügyminiszter a Gemitech Kft. izolációs kórházi ágyrendszerének pilisvörösvári gyártását, amely az Egészségipari Támogatási Program (ETP) 400 millió forintos állami támogatásával jött létre.
Varga Mihály a cég 500 millió forintos egészségipari beruházásának átadó ünnepségén hétfőn Pilisvörösváron arról beszélt, hogy az egészségipar fejlődésének támogatása megfelel Magyarország érdekeinek, és része a kormány beruházásösztönző politikájának.
Hozzátette, hogy kritikus helyzetekben az alapvető eszközök hazai előállítása nélkül nincs biztonságban a betegellátás, emellett az egészségipar egy tudásintenzív, dinamikusan fejlődő ágazat, amelyben nagy hagyományokkal rendelkezik Magyarország.
„Reális célkitűzés tehát a hazai gyártókapacitás növelése, a magyar beszállítók részesedésének emelése és az exportteljesítmény növekedésének elérése is” – fűzte hozzá.
Varga Mihály elmondta, hogy a Pilisvörösváron gyártott izolációs kórházi ágyrendszer nemzetközi innovációnak számít, mivel az alkalmazott műszaki megoldások a jelenleginél nagyobb védelmet nyújtanak majd a fertőző betegeket ellátó orvosok és ápolók számára. Hozzátette, hogy emellett olyan helyeken is lehetővé válik a betegek biztonságos elkülönítése, ahol erre eddig nem vagy csak igen magas költségek árán volt lehetőség.
A miniszter beszámolt arról, hogy az ETP támogatásával 57 cég valósíthat, illetve valósíthatott meg egészségipari beruházásokat, és a már odaítélt támogatások 82 különböző fejlesztés végrehajtását teszik lehetővé. Hozzátette, hogy a beruházások összértéke eléri a 86 milliárd forintot, a kormányzati támogatás mértéke pedig a 66 milliárd forintot.
„Ezek a beruházások összességében 5700 munkahely létrejöttéhez, illetve megőrzéséhez járultak hozzá, és a 82 projektből 48 már megvalósult” – ismertette Varga Mihály.
A nyilvános cégadatok szerint a Gemitech Kft. 2006 -ban alakult, magyar tulajdonban lévő vállalat. 2020-as nettó árbevétele megközelítette a 300 millió forintot, adózott eredménye az elektronikus beszámoló portál szerint 106,4 millió forint volt.
Az ünnepségen jelen volt dr. Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára – aki egyben a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője is. Világraszóló innovációnak nevezte a pilisvörösvári projektet, továbbá kiemelte, hogy a nemzetközi szinten is újdonságnak számító orvostechnikai megoldások éppen azokra vigyáznak, akik ránk vigyáznak.
„Az új, izolációs termékcsalád, a szükséges orvosi műszerek, szoftverek és hardverek mind-mind orvosaink, ápolóink, a kórházi személyzet biztonságát szolgálják, miközben jelentősen gyorsítják a gyógyulást is. Mindeközben a járvány terjedését is gátolják, hiszen ott is lehetővé teszik az elkülönítést, ahol eddig nem volt rá lehetőség!” – jelentette ki.
Dr. Vitályos Eszter azt is hangsúlyozta, hogy mindezt egy olyan magyar kisvállalkozás vitte véghez, amely 2006-os megalakulása óta 100 százalékban magyar tulajdonban volt, és a kezdetek óta mindig nyereségesen tudott működni. Véleménye szerint a magyar gazdaság igazi erejét és jövőjét nagyrészt éppen az ilyen vállalkozások adják.
„Munkám egyik legfontosabb célkitűzése e vállalkozások segítése, támogatása! Ami pedig a jövőt illeti: a legfontosabb előre lépés, hogy a 2021-2027-es uniós fejlesztési ciklusban Pest megye már önálló régióként jogosult az uniós forrásokra, azaz a támogatások mértéke drasztikusan megnőtt. Bízom benne, hogy a Pest megyeiek számára óriási lehetőségeket fog biztosítani ez a nyitás, és így egy igazi közös sikertörténet következik!” – tette hozzá dr. Vitályos Eszter.
Forrás és képek: MTI/dr. Vitályos Eszter közösségi oldala
Borítókép: MTI/Czeglédi Zsolt