Elon Musk nemrégiben megvásárolta a Twitter részvényeinek 9,2%-át egy hétfői bejelentés szerint, ezzel ő lett a cég legnagyobb részvényese – írja a CNN Business.
A vásárlás hírére a Twitter részvényei egyből 22%-ot emelkedtek a korai kereskedésben.
Musk nem árulta el, mennyit fizetett a részvényekért, de a részesedése még 2,9 milliárd dollárt ért a pénteki tőzsdezáráskor, majd az ugrást követően már 3,5 milliárd dollárra ment fel hétfő kora reggelre.
Musk bejelentése nem fedte fel a vásárlásának valódi célját vagy a céggel kapcsolatos bármilyen terveit. De korábban hangosan kritizálta a Twitter politikáját. Múlt hónapban azt állította, hogy „komolyan fontolóra vette” egy új közösségi média platform létrehozását.
„Tekintettel arra, hogy a Twitter de facto nyilvános városi térként szolgál, a szólásszabadság elveinek be nem tartása alapjaiban ássa alá a demokráciát” – tweetelte ki Musk a múlt hónapban. „Mit kellene tenni?”
Valahányszor egy befektető 5%-ot vagy annál többet vesz egy vállalat részvényeiből, a vásárlást közzé kell tenni az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez (SEC) benyújtott bejelentésekben. Habár a 10%-nál kisebb részesedés egy vállalatban „passzívnak” számít a Wall Street szemében, ez Musk azon törekvését jelezheti, hogy aktívabb szerepet vállaljon a Twitter működtetésében. Ez egyike azoknak a tényezőknek, amelyek a többi befektetőt részvényvásárlásra és az árfolyam emelésére késztették hétfőn, a korai órákban.
„Úgy gondolom, hogy szándékában áll aktivizálnia magát és változásokat kikényszeríteni a Twitternél” – mondta Dan Ives, a Wedbush Securities technológiai elemzője. „Ez egy figyelmeztető lövés a Twitter igazgatótanácsának és vezetőségének, hogy megkezdjék a tárgyalásokat.”
Még ha Musk nem is próbálja megváltoztatni a Twitter működését, nagy vásárlása arra késztethet más aktivista befektetőket, hogy részesedést szerezzenek a cégben – vélekedett Ives.
„Így vagy úgy, meg fogja változtatni a Twitter irányvonalát” – jelentette ki Ives.
Ives szerint valószínűleg nem reális, hogy Musk vagy bárki más megpróbáljon a nulláról felépíteni egy új konkurens [közösségi média – a szerk.] platformot. Így ésszerűbb számára, ha magának a Twitternek a jelenlegi gyakorlatain próbál változtatni.
A Twitter nem kapott azonnali választ a Musk befektetésével kapcsolatos kommentárkérésre.
Musk a legnépszerűbb tweetelők között
Musknak 80 millió Twitter követője van, ami sokkal több, mint bármely más vezérigazgatónak. És ő egy gyakori tweetelő, elsődlegesen ezt a felületet használja hírek terjesztésére a Tesláról és a SpaceX-ről, az általa vezetett két vállalatról, amelyek egyikénél sem működik olyan hagyományos PR-osztály, mint más cégeknél.
A tweetjei azonban olykor bajba sodorják.
2018-ban Musk azt írta a Twitteren, hogy részvényenként 420 dolláros áron magántulajdonba veszi a Teslát, és hogy ehhez megvan a „biztosított finanszírozás”. Később kiderült, hogy bár már tárgyalt egy ilyen pályázat finanszírozásáról, ez a finanszírozás még semmiképpen sem volt biztosított.
Musk úgy rendezte el az ügyet, hogy lemondott elnöki tisztségéről a Teslánál, viszont továbbra is annak vezérigazgatója maradt. Ő és a Tesla is fejenként 20 millió dolláros bírságot fizettek, Musk pedig további 20 millió dollár értékű Tesla-részvény vásárlásával kompenzálta a céget annak fizetésért.
Abba is beleegyezett, hogy az olyan jövőbeli tweetjeit, amelyek anyagi jellegű információkat tartalmazhatnak a vállalatról, a Tesla többi vezetője is felülvizsgálhassa, mielőtt azok kikerülnének. A SEC megkérdőjelezte, hogy betartja-e a megállapodás ezen rendelkezését, Musk és az ügynökség pedig a bíróságon harcolnak az ügyben.
A Twitter legutóbbi zűrzavara
A Twitter alapítója, Jack Dorsey tavaly novemberben távozott vezérigazgatói posztjáról, teljesen hirtelenül és váratlanul, bármiféle előzetes értesítés nélkül, ami egyébként az ilyen típusú vezetőváltásoknál szokás. Helyét Parag Agrawal vette át, aki korábban a technológiai igazgató volt.
A Teslában több mint 20%-ot birtokló Muskkal ellentétben Dorsey részesedése a Twitterben viszonylag szerény, a vállalat részvényeinek mindössze 2,3%-a.
Ives szerint Musknak nem kell feltétlenül a Twitter vezérigazgatójává válnia ahhoz, hogy rá tudja venni a céget annak eddigi gyakorlatainak megváltoztatására. És még az sem teljesen világos, hogy milyen változásokat szeretne látni.
Nemrégiben indított egy Twitter-szavazást, amelyben megkérdezte követőit, hogy szerintük a Twitter szigorúan betartja-e a szólásszabadság elvét – 70%-uk nemmel válaszolt. És egy másikat is, amelyben azt kérdezte, hogy az algoritmusoknak nyílt forráskódúnak kellene-e lenniük – 83%-uk igennel válaszolt. Mindkét szavazásra több mint 1 millió válasz érkezett.
Ám azon változások, amelyeket Musk esetlegesen szorgalmaz majd a Twitteren, messze eltérhetnek azoktól, mint amiket egy hagyományos aktivista befektető kereshet, amelyek jellemzően a vállalat részvényárfolyamának emelésére vonatkoznak.
Az aktivisták már a múltban is célba vették a Twittert
A Twitter korábban is szembesült már aktivista befektetőkkel. Az Elliott Management fedezeti alap 2020-ban változtatásokat sürgetett a platformon, beleértve esetlegesen Dorsey kiszorítását vagy az ahhoz való ragaszkodásukat, hogy feladja a különálló vezérigazgatói pozícióját, amit a Square (SQ) fizetéstechnológiai vállaltnál töltött be. Dorsey ugyan túlélte ezt a kihívást, de végül, több mint egy évvel később úgy döntött, hogy távozik a Twittertől.
A Twitter a kritikusok célpontjává vált a politikai megosztottság mindkét oldalán. Egyesek úgy vélik, hogy a platform nem tett eleget a Covid-19-ről szóló félretájékoztatás és az állítólagos választási csalás elleni küzdelemben. [Utóbbi a 2020-as amerikai elnökválasztásra utal – a szerk.] Mások pedig azt gondolják, hogy helytelen volt cenzúrázni bizonyos nézőpontokat, ideértve a volt elnök, Donald Trump letiltását is.
A Twitter 31,5 milliárd dolláros piaci értéke csupán töredéke annak, amit olyan cégek érnek, mint a Tesla vagy a rivális közösségimédia-óriás, a Meta, a Facebook és az Instagram tulajdonosa. Ráadásul a Twitter részvényei értékének több mint felét veszítette el 2021 februárja óta, amikor a vállalat arról számolt be, hogy az USA-beli választások körüli félrevezető tartalmak kezelésére tett erőfeszítései nyomán a platform veszített felhasználói bázisából.
Ennek ellenére valószínűleg túlságosan drága mulatság lenne, ha Musk egyedül vásárolná meg a Twittert, állította Ives, főleg mivel vagyonának nagy része a Tesla és a SpaceX részvényeihez kötődik. Musk a világ leggazdagabb embere, nettó vagyonát 288 milliárd dollárra becsülik – a Forbes szerint.
„Magántőkével kellene társulnia” – mondta Ives. „Nem mintha ő maga meg tudná csinálni.”
Forrás: CNN Business
Fordította: Répási Erna
Képek: screenrant.com, slashgear.com, indiatoday.in