A 2000 éves keresztény ünnep Jézus Krisztus feltámadását hirdeti, ám egyes modern hagyományai pogány eredetűek, mint az új élet szimbólumai – olvashatjuk a National Geographic cikkében.
Csokinyuszik. Liliom- és nárciszcsokrok. Vadászat festett tojásokra. Sokaknak a húsvét a tavasz nem hivatalos kezdetét jelzi, de a keresztények számára szerte a világon ez az év legfontosabb ünnepe.
A több mint 2000 éves rituáléban és rítusban gyökeredző húsvét a keresztény egyház központi eseményére emlékezik: Jézus Krisztus feltámadására, amelyre a keresztények úgy tekintenek, mint a bibliai prófécia beteljesülése egy messiásról, aki feltámad a halálból, és örök életet ad a mennyben a benne hívőknek.
Az ünnepre a nagyböjt végén kerül sor, a böjt és a bűnbánat 40 napos időszakát követően, amely a nagyhétben tetőződik, és egy megemlékezés a Jézus üldözésével, keresztre feszítésével és halálával kapcsolatos bibliai eseményekről. A nagyhét magában foglalja a virágvasárnapot, a nagy- vagy zöldcsütörtököt, a nagypénteket, a nagyszombatot és a húsvétot.
Itt látható 18 gyönyörű kép a húsvétról a világ minden tájáról
A húsvét jelentése
Az Újszövetség Jézus halálának és feltámadásának történetét vázolja fel. A csodálatos módon fogantatott, Isten fiának és a zsidók királyának egyszerre prófétált Názáreti Jézus úgy szerzett hírnevet magának mint garázdálkodó lelkész, csodatevő, a szegények és a kirekesztettek szószólója, aki elhivatott követők és tanítványok csoportjára tesz szert.
Jézus népszerűsége azonban szembeállítja őt a római hatóságokkal és a vallási keményvonalasokkal is, akik tiltakoznak a kiáltványaival és a szolgálatával szemben. Ez az ellenségeskedés akkor kezd kiéleződni, amikor Jézus diadalmasan belép Jeruzsálem városába, ahol hű tanítványainak sokasága fogadta, akik pálmaágakat raktak az útjába (virágvasárnap). A tanítványaival közös étkezés közben, amely később az „utolsó vacsora” néven vált ismertté, Jézus megjövendöli, hogy az egyik követője el fogja árulni őt, és arra kéri tanítványait, hogy egyenek kenyeret és igyanak bort az ő emlékére.
A vacsora után Jézust letartóztatják. Kiderült, hogy Iskarióti Júdás, az egyik tanítványa úgy döntött, hogy 30 ezüstért cserébe átadja Jézust a város zsidó főpapjainak (nagy- vagy zöldcsütörtök).
Jézust bíróság elé állítják és megverik. Látva, hogy a tömeg most már Jézus ellen fordult, Poncius Pilátus, a római tartomány helytartója beleegyezik a halálra ítélésébe. Jézust ezután keresztre feszítik (élve keresztre szegezik) – egy közönséges bűnöző halála. Meghal, és eltemetik (nagypéntek) egy sírba, ahol a teste egész másnap (nagyszombat) fekszik.
De amikor a gyászolói visszatérnek a sírjához vasárnap, az üres. Jézus feltámadt. Ezt a napot ünneplik húsvétként.
Hogyan ünneplik a húsvétot – és miért vesznek részt ebben tojások és nyuszik is?
A keresztények többféleképpen ünneplik a húsvétot, ideértve a protestánsok által kedvelt napkelte istentiszteletet és a húsvéti virrasztást, ami egy ősi liturgia és keresztelési szertartás, amelyet a katolikusok nagyszombat éjszakáján tartanak. Az ortodox egyház tagjai szintén megünneplik a húsvétot, de ők 13 nappal később, mint a többi keresztény, mivel vallásuk a Julianus-naptáron alapul.
MIÉRT KAPCSOLÓDNAK A NYUSZIK A HÚSVÉTHOZ?
Honnan jött a húsvéti nyuszi? Ha ezt egy gyerek kérdezi, a legjobb válasz az lenne, hogy „egy anyuci és apuci nyuszitól”. A történészek számára viszont a kérdés meglehetősen rejtélyes. Van néhány olyan nyom, amely az amerikai gyarmati korszakhoz és a német reneszánszhoz vezet vissza bennünket. Az emberszerű nyulak története azonban meglehetősen furcsa, úgyhogy érdemes leugrani ebbe a történelmi nyúllyukba. |
Az évek során a húsvét egybeolvadt a pogány tavaszi ünneplésekkel. A népszerű hagyományok közé tartozik a húsvéti nyuszi látogatása, a tavasz népi jelképe, aki az új életet szimbolizáló tojásokat hozza. Az egyik elmélet szerint a hagyomány Németországból származik, de ez még nem nyert bizonyítást. Mindenesetre a húsvéti tojásvadászat, a tojásdíszítés és az édességfogyasztás jelentős részét képezik a modern húsvéti ünnepnek.
Ugyanígy a díszes ruhák is. Az 1870-es és 1880-as években, ahogy a húsvét kommercializálódott, az amerikai kirakatok elkezdték tükrözni az amerikai oltárok egyre hivalkodóbb dekorációját. Ezután pedig a divatszalonok és ruhakészítők szőtték bele ugyanezeket a témákat a női ruhákba. Ennek eredményeként a húsvéti divat – és a látványos húsvéti főkötők – népszerűvé váltak az amerikai nők körében, ami minden évben elindította a „húsvéti felvonulásokat”, amelyeken a városok jól öltözött elitje nyilvánosan sétált.
Forrás: National Geographic
Fordította: Répási Erna
Képek: Pixabay, Pexels