2023 első három negyedévében 324 lakástűz keletkezett Pest vármegyében, 70 –nel kevesebb, mint 2022 első kilenc hónapjában, ami közel 18 százalékos csökkenést jelent. A vizsgált időszakban 7407 ezer négyzetméternyi épített terület égett le, 2535 ezerrel kevesebb, mint tavaly, ami 25 százalékos csökkenés.
A legnagyobb tűz augusztus 18-án Jászkarajenőn volt, ahol egy családi ház és a hozzá épített melléképületek égtek. A tűz kettőszáz négyzetméteren pusztított. Az oltás kettő órán át tartott, 20 tűzoltó 5 tűzoltójárművel avatkozott be. A tűzeset során személyi sérülés nem történt, azonban az oltás során az épületben az egységek több lakossági és ipari gázpalackot találtak.
Az első kilenc hónapban keletkezett lakástüzekben 10 ember vesztette életét, a tavalyi év hasonló időszakának esetei 5 áldozatot követeltek. A leggyakrabban egyedül élő idősek váltak lakástűz áldozatává.
Naponta átlagosan kettő otthonban csaptak fel a lángok. Ezekben az esetekben 26 ember sérült meg, 9-el, vagyis 4 százalékkal kevesebben, mint tavaly ugyanebben az időszakban, többségük füstmérgezést szenvedett. A lakástüzekhez összesen 803 tűzoltóautót riasztottak a tűzoltók 124 órát töltöttek a tüzek oltásával. A leghosszabb beavatkozás 7 órán át tartott: február 9-én egy 90 négyzetméteres, szalma szigetelésű családi ház égett Csobánkán. 50 tűzoltó 13 járművel, több vízsugár segítségével oltották el a lángokat.
A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 20 lakástűz után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos hiba (46 %), nyílt láng (17 %), a fűtési rendszer hibája (13 %), sütés-főzés (9 %), avar- vagy szemétégetés (5 %), dohányzás (3 %), illetve a kémény műszaki állapota (7 %) miatt gyulladt ki épület. 8 otthonban szándékos gyújtogatás miatt keletkezett tűz. A legtöbb alkalommal a konyhában, illetve hálóban csaptak fel a lángok.
A 324 tűzzel érintett lakóépület egyikében sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. Az otthon jellegű tüzek száma a fűtési szezonban a legmagasabb, így az előttünk álló három hónapban még nagyobb odafigyelésre lesz szükség.
Szén-monoxid miatt az első három negyedévben 40-szer riasztották a tűzoltókat, 3-mal kevesebbszer, mint a tavalyi év hasonló időszakában. 15 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, 8-al kevesebb, mint egy éve. Szén-monoxid-mérgezés miatt senki nem hunyt el sem idén, sem a tavalyi évben. A mérgező szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van, és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ha elérhető a vízmelegítőnk, vagy fűtőeszközünk égéstere, látható a láng, akkor mindenképpen vásároljunk egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt otthonra.
Borítókép, forrás: Katasztrófavédelem