„Logisztikus ne várjon dicséretet, nekünk az a dicséret, ha nem panaszkodnak ránk. Azt kérem önöktől, hogy jövőre se panaszkodjanak magukra” – mondta Schmidt Zoltán vezérőrnagy. A Honvéd Vezérkar főnökének gazdálkodási helyettese december 4-én látogatott az MH Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokságra.
A Honvéd Vezérkar vezető állománya decemberi alakulatlátogatásaik során értékelik az elmúlt esztendő eredményeit és meghatározzák 2025 legfontosabb teendőit. Speciális, logisztikus nézőpontból közelítette meg a kérdést Schmidt Zoltán vezérőrnagy az MH SZHTP állománygyűlésén. Kiemelte a fiataloknak szánt kiképzési program korszerűsítését, amit például a modern elhelyezési körülmények megteremtése vagy a szimulációs feladatok növelése biztosít. „A helyőrség támogató rendszernek most már egyaránt ki kell szolgálnia az aktív és a tartalékos állományt, ráadásul készen kell állnunk arra, hogy adott esetben NATO-misszió részeként lássunk el feladatot” – emlékeztetett a vezérőrnagy.
„Hosszú folyamat közepén vagyunk. Jelentősen megújult a haderő eszközparkja és a toborzás is látványos eredményt hozott, de a feladatok ezzel nem érnek véget. Az a következő cél, hogy a lehető legjobb körülmények között képezzük ki az állományt.” Különleges helyzetben van a szentendrei alakulat, esetükben három éves munka mérlegét vonták meg az elöljárók. „A miénk az első hazai katonai szervezet, amit helyőrségi támogató feladattal különválasztottak. Az itt szerzett tapasztalat szolgál majd példaként a honvédség többi szervezete számára, hiszen hamarosan az ország több pontján is megalakulnak a helyőrségi támogató elemek” – mondta Márki Miklós alezredes, parancsnok.
„A logisztikai támogató komponens szokásos feladatai mellett hozzánk került a kegyeleti és protokoll tevékenységek ellátása, a művelődési ház üzemeltetése, sőt saját zenekarunk is működik. Ez már nem is nevezhető hagyományos értelemben logisztikának. A laktanya egységes pénzügyi igazgatásától az említett elemekig széles hatáskört bíztak ránk, ami január 1-jén a személyügyi rendszer befűzésével tovább bővül.”
Az alakulat feladatainak sokféleségét jelzi, hogy a szentendrei gyakorló- és lőtéren folynak az MH Altiszti Akadémia, az Acélkockák, a tartalékosok, sőt az Adaptív Védelem Program keretében a közigazgatásban dolgozók képzései is, amihez idén több rendhagyó feladat járult. „Nálunk is forgott a S.E.R.E.G. sorozat és otthont adtunk a védelmi bizottság üléseinek. Az árvízi védekezés egy szakaszát is innen koordinálták. Mivel pedig a saját laktanyánk két kilométeres partszakaszra esik, ott gátat kellett emelnünk, közben biztosítottuk a szállítást és a 250 fős állomány élelmezését.” Hozzátette: a komplex feladatkör természetesen infrastruktúra-fejlesztéssel is jár, elég csak a csobánkai gyakorlótér felújítására gondolni.
Forrás: honvedelem.hu
Szöveg: Burillák Marcell
Fotó: Pintér Ákos