Konferenciát rendeztek a vadmacskákért

Pinterest LinkedIn Tumblr +

December 5-én a Budakeszi Vadaspark 4. alkalommal rendezte meg „A lopakodás nagymestere végveszélyben IV.” A vadmacska (Felis silvestris) helyzete a Pilis-Budai hegység térségében című szakmai konferenciát. A vadmacska védelmét fókuszba helyező konferencia, a Budakeszi Vadaspark, a Pilisi Parkerdő Zrt. és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság között, 2021-ben létrejött együttműködés része. Az eseménynek ezúttal a Visegrádi-hegység szívében található Madas László Erdészeti Erdei Iskola adott otthont.

A konferencián neves szakértők osztották meg kutatási eredményeiket. Dr. Pongrácz Péter az ELTE képviseletében a hazai macskatartási szokásokról tartott előadást, míg Dr. Biró Zsolt a házi macskák mozgásmintázatáról szóló kutatásának eredményeit ismertette. Dr. Lanszki József a dél-dunántúli vadmacska-állomány terepi vizsgálatainak és országos post-mortem vizsgálatainak tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal. Burányi Virág, a Budakeszi Vadaspark képviseletében, a Vadmacska Fajmegőrzési Program eddigi eredményeit mutatta be, különös hangsúlyt helyezve a kameracsapdás adatgyűjtések és a repatriáló ketrecek szerepére. A délutáni terepi programon a résztvevők az eszközöket meg is tekinthették, így betekintést nyerhettek a vadmacskák megfigyelésére használt módszerekbe, többek között a kameracsapdázás technikájába és a repatriáló ketrecek működésébe Pilismaróton.

A 2021-ben elindított Vadmacska Fajmegőrzési Program keretében eddig számos jelentős eredményt sikerült elérni, amelyek alapvetően hozzájárultak a genetikailag tisztavérű vadmacskák fennmaradásához. A Pilisben, a Budai-hegységben és a Visegrádi-hegységben végzett kutatások révén a program nemcsak a faj helyzetének pontos feltérképezését segítette elő, de olyan hosszú távú stratégiák kidolgozását is, amelyek segíthetik az élőhelyek megőrzését. A Budakeszi Vadaspark vezető szerepet vállalt a kutatások koordinálásában és a természetvédelmi célkitűzések megvalósításában. A kiemelt projektként kezelt Vadmacska Fajmegőrzési Program részeként, nagy hangsúlyt kap a társadalmi tájékoztatás és edukáció az óvodai és iskolai foglalkozások, valamint tematikus rendezvényeken is.

2024-ben a vadmacska az Év Állatának választása különleges figyelmet irányított a faj védelmére. Ez az elismerés hangsúlyozta a vadmacska ökológiai jelentőségét, és új lendületet adott a természetvédelmi törekvéseknek. A kampány eredményeként sikerült szélesebb körben felhívni a figyelmet a vadmacskák fennmaradását veszélyeztető tényezőkre, így például a hibridizációra és az élőhelyek zsugorodására.

Az idén negyedik éve megszervezett Konferencia a szakmai közeg számára nyújt felületet a fajt érintő kérdésekben való közös gondolkodásra. A bemutatott eredmények és tapasztalatok rávilágítottak a további közös munka szükségességére, mind a kutatások, az élőhely-rekonstrukció és a társadalmi tudatosság növelésének tekintetében. A sikeresen zárult konferencia eredményeképpen a közös munka 2025-ben is folytatódik.

Fotók, forrás: Budakeszi Vadaspark

Megosztás.

A szerzőről

Hozzászólások lezárva.