Egy 10 éves kisfiú szenvedett térdésülést a Rám-szakadéknál szombaton. Segítségére a Magyar Barlangi Mentőszolgálat és az OMSZ esztergomi mentőállomásáról kiérkező mentőegység sietett.
Hosszú hétvége, már-már nyárias időjárás – meg is teltek a főváros körüli erdők túrázókkal, sportolókkal, vagy csak a természetben lazítani vágyókkal. A Rám-szakadék a Visegrádi-hegység egyik legismertebb és legkedveltebb túracélpontja, annak ellenére, hogy ez talán hazánk legnehezebben bejárható jelzett turistaútja. A szurdok néhol igazán szűk, falai impozánsak, az aljában víz csörgedez az év legnagyobb részén. A kiinduló alsó bejárat és a szurdok felső kijárata közt 112 méter szintet kell leküzdeni – a túrázók biztonsága érdekében a kitett helyeken fix létrák, kapaszkodók vannak kihelyezve.
Szombaton délután 15:03-kor innen érkezett segélykérés a Magyar Barlangi Mentőszolgálat Hotline telefonszámára – egy 10 éves fiú szenvedett térdsérülést a Rám-szakadékban. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy mint utóbb kiderült, nem a kitett, tényleg veszélyes részeken csúszott meg, hanem minden veszélyesnek tűnő rész után, közvetlenül a felső pihenőhely közelében. Habár a sérülése elsőre nem tűnt súlyosnak, a sérült végtag fájdalmas volt és nem volt terhelhető.
A helyszínre érkező 14 barlangi mentő a kezdeti kevés információ birtokában komplex mentésre felkészülve érkezett – felkészültek súlyos végtagsérülés ellátására, és arra is, hogy a szurdok bármelyik részéről, akár lefelé, akár felfelé, a közeli erdészeti útig tudják a sérültet szállítani. Kiérkezésükkor a sérültet és aggódó szüleit a felső pihenőben, a tűzrakóhelynél találták meg, ahova a felszerelést kiszállító terepjáró még pont be tudott állni. A gyors orvosi vizsgálatot és a sérült végtag rögzítését követően az eddig barlangi mentőket szállító terepjáró taxivá változott, a sérültet és kísérőit a műútnál adták át az OMSZ esztergomi mentőállomásáról kiérkező mentőegységnek. A fiút a mentők az esztergomi kórházba szállították további vizsgálatokra és szakellátásra.
A Rám-szakadék nehéz járhatósága miatt, valamint az itt évente megforduló nagyjából 60.000 látogató biztonsága érdekében a Magyar Barlangi Mentőszolgálat, a területet kezelő Pilisi Parkerdő felkérésére, a Katasztrófavédelem és a Duna–Ipoly Nemzeti Park munkatársaival együttműködve a közelmúltban kidolgozott egy részletes, gyorsan előhúzható mentési tervet, ami minden közreműködőnek segít baleset esetén megtalálni a sérült érdekeit legjobban szolgáló mentési módszert. Szombat délután, e mentési terv egyik lehetséges helyzetének a forgatókönyvét sikerült „elgyakorolniuk” – ezúttal éles mentésként. „Köszönjük, hogy fiatal sérültünk, feltehetően szándékán kívül, de segítette ezt a próbát. Jobbulást kívánunk neki, és reméljük, hogy súlyos sérülés nélkül úszta meg ezt a balszerencsésre sikerült túrát.” – írta a Magyar Barlangi Mentőszolgálat a közösségi oldalán.
Fotók, forrás: Magyar Barlangi Mentőszolgálat Facebook-oldala