Brutális fakivágás a Dunakanyar kedvelt kirándulóhelyén

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jelentős fakivágás zajlott a Duna partján Nagymaros és Kismaros között, ami a helyi lakosság körében felháborodást váltott ki. A DMRV Zrt. szerint a beavatkozás a nagymarosi vízbázis megmentése érdekében történt, mivel a mederben növő fák hozzájárultak a terület eliszaposodásához, ami veszélyezteti az ivóvízellátás minőségét.

Április második felében több száz méter hosszan, több méter széles sávban vágták ki a fákat a Duna partján Nagymaros és Kismaros között, a kisoroszi szigetcsúccsal szemben, a Nomád Bár környékén. A fakivágás a környéken élők körében tiltakozást váltott ki, sokan a közösségi médiában fejezték ki nemtetszésüket, különösen azért, mert a munkálatok a madarak költési időszakában történtek – írja a Telex.

Az érintett partszakasz a Duna és ártere megnevezésű, kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területhez tartozik, ami fokozott védelmet élvez. A Víz Koalíció civil szervezet április 24-én a fakivágások átmeneti felfüggesztését kérte szakmai egyeztetés céljából.

Petrovics László, Nagymaros polgármestere április 23-án közzétett tájékoztatásában hangsúlyozta, hogy a munkálatokat a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. végzi minden szükséges engedély birtokában, vízbázis védelmi karbantartás céljából. A vízügyi hatóság az engedélyt még 2023 novemberében adta ki.

A DMRV dokumentuma szerint az érintett partszakasz mögött hét kút található, amelyek Nagymaros, Kismaros és Visegrád ivóvízellátását biztosítják. A társaság április 25-i sajtóközleményében kifejtette: Rendszeresen végzett vizsgálataink során társaságunk azt tapasztalta, hogy a nagymarosi vízbázis vízminősége megváltozott, amelynek oka, hogy a vízbázis környezete a Duna partvonala közelében rendkívül iszapossá vált, mely folyamatban nagy szerepe volt a mederben növekedő fáknak, melyek elősegítették az áramlási holtterek kialakulását.

A DMRV részletes válaszában kiemelte, hogy a munkálatok elvégzése sürgetővé vált a közelgő nyári időszak miatt. „A jelenlegi mederállapottal, a kotrás előrehaladásának eltolódásával, a vízminőség romlás tartós fennállása következhet be, mely a vízellátás biztosítását veszélyeztetheti. A mederállapot javítása nélkül kritikus vízminőség romlás és vízellátási havária helyzet alakulhat ki” – fogalmazott a vízműveket üzemeltető társaság.

A vállalat szerint a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá váló aszályos nyári időjárás következtében ugrásszerűen megnőtt a vezetékes ivóvíz felhasználása, így a termelő kutak vízminőségének és termelékenységének megőrzése elsődleges feladattá vált. A DMRV hangsúlyozta, hogy a munkálatok a Duna Ipoly Nemzeti Park és a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság munkatársaival együttműködésben történnek.

A fakivágással kapcsolatban megkeresett Duna-Ipoly Nemzeti Park nem válaszolt a kérdésekre. Mindeközben környezetvédő szervezetek, köztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország Alapítvány aggodalmuknak adtak hangot a védett erdők vágását megkönnyítő szabályozások miatt, és levélben kérték a miniszterelnököt és az érintett minisztereket a káros törvénymódosítások visszavonására.

Forrás: penzcentrum.hu/telex.hu
Borítókép: illusztráció

Megosztás.

A szerzőről

Hozzászólások lezárva.